SKU PXCAPCKN30-30NO
by L-Com
Original price
Product Datasheet
The L-com PXCAPCKN30-30NO is a proximity sensor, which is used in countless IoT and industrial automation applications. This capacitive proximity IOT sensor is designed in a cylindrical shape and is suitable for the materials production, warehouse automation, automotive, food, and beverage industries. Our IP67 sensor has a adjustable sensing distance of 2 to 30mm, which allows users to count, inspect objects, and detect their presence and position without physical contact. This proximity sensor is made of corrosion resistant PBT and has a tough IP67 housing.
The unshielded sensor has a threaded M30 housing, fast response with NPN output and repeat accuracy of better than 5%. This NPN capacitive proximity sensor requires 10 to 30 VDC power supply voltage. Our IoT sensor is available with 2 m 3-wire cable which gives you the right amount of length for your project.